Pompa ciepła to urządzenie wytwarzające ciepło wykorzystujące energię znajdującą się w naturalnych pokładach ziemi, powietrza i wody. Zasada działania takiego urządzenia oparta jest na typowych przemianach fizycznych jak sprężanie, rozprężanie, parowanie i skraplanie. Takie przemiany są wykorzystywane od lat w urządzeniach takich jak lodówka, klimatyzacja. Aby takie przemiany występowały w zamierzony przez nas sposób, potrzebujemy dostarczyć niewielkiej ilości energii elektrycznej. Cała pozostała energia potrzebna do ogrzewania lub chłodzenia pochodzi z darmowej energii powietrza lub gruntu.
Pompa ciepła to dwuelementowy zamknięty system, w którym krąży neutralny dla środowiska gaz podlegający ciągłym przemianom z postaci gazowej na ciekłą i odwrotnie powodując przemianę energii ze źródła dolnego do górnego.
Dolnym źródłem ciepła nazywamy grunt, w którym umieszczane są kolektory czyli rury z cieczą lub skraplacz, który uzyskuje ciepło z powietrza.
Górne źródło stanowi instalacja grzewcza wraz z drugim elementem systemu pomp ciepła, w którym znajduje się sprężarka oraz zawory rozprężające gaz. Urządzenie to przeważnie nie zajmuje więcej niż 1m2 powierzchni budynku.
Pompy ciepła pracują najefektywniej na niskiej temperaturze czynnika w obiegu centralnego ogrzewania. Za niską temperaturę uważa się temperaturę około +35 oC. Przy takiej pracy współczynnik COP pompy ciepła jest najwyższy. Dlatego najlepiej współpracują z pompą ciepła niskotemperaturowe systemy ogrzewania podłogowego.